BorDACH - Więźby i pokrycia dachowe Warszawa - budowa dachu - BorDACH Więźby i pokrycia dachowe. Kompleksowe prace i roboty budowlane - Usługi dekarskie, krycie dachów, remonty dachów, naprawę pokrycia dachowego oraz rozbiórki dachów. Naprawimy nieszczelność dachu oraz renowację pokrycia dachowego. Wykonamy prace dekarskie, cięcie i przeginanie blach, montaż okien dachowych, ocieplenia i docieplenia dachów. W ofercie posiadamy również profesjonalne odśnieżanie dachów z wywozem śniegu. Świadczymy komplekowe usługi związane z budową domu od fundamentu pod dach Warszawa

Przejdź do treści


Budowa dachu

Dach to bardzo ważny element architektoniczny. Powinien pasować kolorystyką do elewacji, podkreślać styl domu, po prostu - zdobić go i sprawiać że cała bryła budynku dobrze komponuje się z otoczeniem. Dach
, podobnie jak cały dom to inwestycja na wiele lat. Budowa dachów to zadanie niezwykle odpowiedzialne, dlatego tak istotnym jest, aby powierzyć je firmom najlepiej do tego przygotowanym, doświadczonym i doskonale znającym się na swoim fachu.

dach, budowa, warszawa, dachy, wznoszenie, dachu, na dach, otwock, budowa dachu otwock, budowa dachu, Józefów, budowa dachu Siedlce, Lublin, dachu budowa, budowa dachu Łukow, budowa dachu Radzyń Podlaski

Wybierając pokrycia dachowe szczególną uwagę należy zwrócić na kilka podstawowych spraw od których zależy nie tylko koszt jego wykonania ale także, późniejsze koszty związane z jego konserwacją i eksploatacją. Są to:

  • kąt nachylenia dachu

  • stopień skomplikowania dachu

  • trwałość dachu

  • ograniczenia wynikające z planu zagospodarowania przestrzennego

Konstrukcja dachu
Przekroje poszczególnych elementów więźby dachowej wynikają z obliczeń wytrzymałościowych, które zależą od:
wielkości budynku, kąta nachylenia dachu, rodzaju pokrycia, strefy wiatrowej, strefy śniegowej. W zależności od wymogów dachu, cieśle wykonują jeden z trzech podstawowych rodzajów konstrukcji krokwiowych.

Więźba krokwiowa – prosta konstrukcja stosowana, jeśli rozpiętość pomiędzy ścianami konstrukcyjnymi jest mniejsza niż 7 metrów.
Więźba krokwiowo - jętkowa – stosowana w budynkach, w których rozpiętość pomiędzy ścianami nośnymi wynosi od 7 do 11 metrów. Jętka podtrzymuje krokwie w połowie jej długości.
Więźba krokwiowo - kleszczowa – ma zastosowanie, jeśli ściany nośne budynku są oddalone od siebie dalej niż 11 metrów. Konstrukcja nazywana bywa również płatwiowo krokwiową. Krokwie są wsparte na dodatkowej konstrukcji, dzięki której poprzez płatwie i słupy ciężar dachu jest przenoszony ze ścian na strop, co wiąże się z koniecznością odpowiedniego zaprojektowania nośnego stropu.


Przygotowanie drewna
W pracach ciesielskich, związanych z przygotowaniem więźby, najlepiej sprawdza się drewno z drzew iglastych. W budownictwie jednorodzinnym przeważa świerk i tańsza sosna. Te gatunki drewna mają odpowiednie parametry mechaniczne i są relatywnie tanie. Drewno na więźbę powinno być właściwie przesuszone i zaimpregnowane przed działaniem czynników atmosferycznych, przed szkodnikami, przed pleśnią oraz przed ogniem. Jakość impregnacji można sprawdzić samodzielnie, odcinając kawałek belki. Wtedy łatwo jest zaobserwować, jak głęboko impregnaty wniknęły w głąb drewna.
Wybierając drewno na więźbę, należy odrzucać belki posiadające zbyt wiele sęków. Nie należy się martwić o pękanie drewna wzdłuż włókien. Jest to naturalny proces, związany z wysychaniem surowca i w żaden sposób nie wpływa on na wytrzymałość belek konstrukcyjnych.

Pokrycia dachowe

Pokrycia zapewniają estetyczne wykończenie dachu i przede wszystkim chronią cały budynek przed działaniem czynników atmosferycznych. W teorii wyróżnia się pokrycia naturalne i sztuczne, jednak w praktyce, w budownictwie indywidualnym występują wyłącznie pokrycia sztuczne. Do pokryć naturalnych należy impregnowana przed wodą i ogniem strzecha słomiana lub trzcinowa, którą używa się przeważnie w budynkach stylizowanych takich, jak restauracje czy hotele. Pokrycia sztuczne wygrywają dzięki funkcjonalności, bezpieczeństwie i cenie.

Dachówka
jest popularnym rozwiązaniem w budownictwie tradycyjnym. Na rynku dostępne są dachówki ceramiczne oraz znacznie tańsze dachówki cementowe, które charakteryzują się większą paletą barw.
Blacha dachowa
jest bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Najczęściej stosuje się stalowe arkusze, powlekane niekiedy tworzywem sztucznym. Ze względu na koszty, rzadziej używa się tradycyjnej blachy miedzianej. Bardzo popularna jest blacha trapezowa i blachodachówka, która imituje wygląd pokrycia dachówkami.
Gonty bitumiczne
są wykonane z pasów papy asfaltowej, którą tnie się w różne figury geometryczne i nakłada łuskowo na dachy. Pokrycie polecane jest dla dachu o skomplikowanej strukturze, stromej i łamanej.
Papa
jest tanim pokryciem, które można szybko ułożyć, stosowanym obecnie głównie w budownictwie letniskowym i na budynkach gospodarskich.
Niezależnie od rodzaju pokrycia, jaki inwestor wybierze na dach budowanego domu, to szczególną uwagę należy położyć na wykończenie pokrycia. Szczyt, kalenica, kosz i grzbiet wymagają odpowiedniego potraktowania, które zabezpieczy budynek przed wodą. Równie uważnie należy sprawdzić wszelkiego rodzaju obróbki blacharskie przy oknach połaciowych oraz kołnierz komina.

Zapraszamy do obejżenia galerii (klinij w zdjęcie)

budowa, dach, w warszawie, na dachu, dachy, pokrycie dachu, dach warszawa
dachy, budowa, warszawa, krycie dachów, otwock, naprawa, dachy, krycie, dachów, pokrycia, pokrycie dachowe, dachach, na dachu, w dachu, remont, dachowe, w warszawie
Wróć do spisu treści